Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki w Warszawie TransLogistica Poland to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej...
Modernlog 2022 w towarzystwie ITM Industry Europe, będących największą imprezą wystawienniczą branży przemysłowej w tej części Europy,...
Transport jest działem gospodarki ściśle związanym z pokonywaniem przestrzeni. Z ekonomicznego punktu widzenia transport bazuje na odpłatnym świadczeniu usług transportowych, których wynikiem jest przemieszczanie się zarówno osób jak i towarów. Stąd też najogólniejszy podział transportu na pasażerski – ten związany z komunikacją oraz transport ładunków – stricte związany z przewozami towarowymi. Pomimo iż pojęcie transportu pojawia się również w terminologii związanej z przesyłem informacji czy energii, nie występuje tam w pełni tego słowa znaczeniu.
Niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania usług transportowych jest odpowiednio rozbudowana sieć. To pojęcie jest definiowane jako sieć dróg, po których mogą poruszać się różnego rodzaju środki transportu. Mogą one być związane z przemieszczaniem się ładunków, a także przewozem osób. Dynamiczny rozwój transportu doprowadził do istnienia różnorodnych gałęzi transportu. Wiąże się z wieloma typami pojazdów oraz rodzajami dróg, które są przez nie wykorzystywane. Sieć transportowa nie jest jednolita, dzieląc się na odrębne rodzaje sieci różnych gałęzi transportu. Sieci te nakładają się na siebie. Mogą wzajemnie uzupełniać lub konkurować oferując podobne usługi. Ze względu na rodzaj środowiska, w którym występują szeroko rozumiane usługi transportowe, transport najogólniej dzieli się na lądowy, wodny oraz powietrzny.
Transport lądowy - ten rodzaj transportu w swoim zakresie obejmuje sieci transportowe, które są zlokalizowane na powierzchni ziemi. Składają się z dróg wytyczonych trwale oraz będących wyposażone w odpowiednie urządzenia techniczne jak m.in. przewody, rowy, pasy twardej nawierzchni, sygnalizację etc. W zasadzie po drogach tych poruszają się pojazdy przewożące zarówno pasażerów jak i ładunki. Do wyjątków zaliczyć trzeba transport taśmociągowy, rurociągowy oraz przewodowy. Nie występują w nich pojazdy, a jedynie ładunek, który jest przemieszczany w sposób ciągły. Rodzajami transportu lądowego są: drogowy, kolejowy oraz rurociągowy. Innym sposobem podziału transportu lądowego może być: nadziemny oraz podziemny (np. metro)
Transport wodny - związany jest z wykorzystaniem naturalnych lub sztucznych zbiorników wodnych. Na nich jest kształtowana droga przewozu. Ograniczenia tego transportu występują na rzekach i kanałach, co jest uwarunkowane szerokością zbiorników. Ponadto na otwartych przestrzeniach wyznacza się często tory wodne ze względu na omijanie przeszkód (wyspy, mielizny etc) lub nadmierne zagęszczenia ruchu oraz ewentualne niebezpieczeństwa kolizji. Transport wodny dzieli się na: śródlądowy oraz morski (bliski i daleki)
Transport powietrzny - znakomitą częścią tego rodzaju transportu jest transport lotniczy. Pomimo teoretycznie największej swobodzie ruchu ten transport ograniczony jest przez różnego rodzaju przepisy, które wyznaczają korytarze powietrzne. Przyczynami są zarówno bezpieczeństwo lotów oraz unikanie przelotów nad wybranymi regionami świata ze względów politycznych.
Wykorzystanie kilku rodzajów czy podrodzajów transportu nazywane jest transportem mieszanym, czyli takim który odbywa się więcej niż jedną gałęzią transportu. W transporcie kombinowanym regułą jest wykorzystanie jednej jednostki ładunkowej na całkowitej trasie przewozu, a także wykorzystanie transportu kolejowego oraz żeglugi śródlądowej lub morskiej podczas głównej trasy przejazdu. Zarówno trasy dowozowe jak i odwozowe do/z głównego środka transportu są realizowane poprzez wykorzystanie transportu samochodowego. Cechą transportu bimodalnego jest wykorzystanie środków transportu drogowego i kolejowego bez wprowadzania czasochłonnych procesów przeładunku towaru. Transport intermodalny charakteryzuje się przewozem towarów i ładunków przy wykorzystaniu kontenera lub nadwozia wymiennego na całej trasie przewozów. Nie istnieje w nim przeładunek, a jedynie zmiana rodzaju transportu. Natomiast w transporcie multimodalnym przewóz towarów lub osób odbywa się przez terytorium przynajmniej dwóch państw, który następuje w oparciu o jedną umowę dot. przewozu.
Pojęciem powiązanym z działalnością transportu jest proces logistyki . Polega on na planowaniu, realizowaniu i kontrolowaniu sprawnego oraz efektywnego przepływu surowców, materiałów, wyrobów a także odpowiedniej informacji – od punktu przychodzenia do punku konsumpcji. Usługi logistyczne mogą obejmować działania związane z obsługą klienta, przepływ informacji, zaopatrywanie w części , kontrolę zapasów, procesy zaopatrzeniowe, czynności manipulacyjne, prognozowanie popytu, realizowanie zamówień, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów etc.
Spedycję definiuje się jako całokształt działań polegających na organizowaniu przewozu towarów. Jest ona obok transportu i logistyki jednym z elementów branży TSL (czyli transport-spedycja-logistyka). Do najważniejszych zadań firm spedycyjnych należy organizacja przewozu towarów poprzez zlecenia od osób fizycznej lub też prawnych. Istotne jest również wykonywanie koniecznych dodatkowych czynności, wynikających ze specyfiki zlecenia.