Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki w Warszawie TransLogistica Poland to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej...
Modernlog 2022 w towarzystwie ITM Industry Europe, będących największą imprezą wystawienniczą branży przemysłowej w tej części Europy,...
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. zmieniło się dość radykalnie zasady wydawania licencji na drogowy przewóz towarów oraz wypisów z posiadanych licencji.
Jak wiemy, rozporządzenie daje możliwość potwierdzania zdolności finansowej ubezpieczeniem odpowiedzialności zawodowej przewoźnika, ale polski rynek ubezpieczeniowy raczej nie jest zainteresowany tworzeniem produktu dla potrzeb dokumentowania zdolności finansowej. Efektem tego jest to, że zaledwie kilka towarzystw wypracowało i posiada odpowiedni produkt, który spełnia wymogi rozporządzenia.
Polisa w jeden dzień
Pionierem i póki liderem jest towarzystwo ubezpieczeniowe CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt., które z polskimi partnerami potrafiło sprostać wymogom nowego prawa transportowego i stworzyło produkt, który do dziś cieszy się największym zainteresowaniem przewoźników. Zadziało się to bowiem za sprawą platformy, która obsługuje ten produkt i pozwala w ciągu jednego dnia uzyskać niezbędne potwierdzenie, którego forma elektroniczna jest akceptowana przez Bds.TM (dawny BOTM) oraz Starostwa Powiatowe.
Możliwe dołączenie do teczki w Bds.TM (BOTM)
Biura, które działają w Warszawie i oferują tego typu ubezpieczenia mogą też dostarczyć polisę do Bds.TM (BOTM) celem dołączenia jej do złożonego wniosku. Dla wielu przewoźników zamiejscowych jest to duże ułatwienie, gdyż skraca to czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku i uzyskanie licencji lub wypisu.
Polisę należy co rok odnawiać
Warto pamiętać, że art. 7 ust. 1. tego rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 nakłada na przewoźników obowiązek posiadania zdolności finansowej, aby …być w stanie w każdym momencie roku finansowego spełnić swoje zobowiązania finansowe.
Tak więc nie wystarczy zawrzeć ubezpieczenie raz przy uzyskiwaniu licencji, aby spełnić wymóg określony w art. 7. ust. 1. rozporządzenia, należy polisę wznawiać co rok, gdyż dopiero to pozwoli na udokumentowanie posiadanej zdolności finansowej. W przeciwnym razie o takim obowiązku mogą przypomnieć inspektorzy ITD, co może pociągać za sobą sankcje finansowe.
Więcej na:
http://www.oc-przewoznika.info/oc-zawodowe-przewo%C5%BAnika-do-licencji/oc-przewo%C5%BAnika-do-licencji-w-jeden-dzie%C5%84/
Jerzy Różyk
ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie
i ubezpieczeń transportowych
CDS Kancelaria Brokerska
www.cds-odszkodowania.info
Jerzy Różyk
Ponad 27 lat w branży ubezpieczeniowej (ocena ryzyka, ubezpieczenia, likwidacja szkód), w tym 12 lat w obsłudze podmiotów sektora TSL w zakresie oceny ryzyka, ubezpieczeń i szkód transportowych. Ukończył wydział inżynierski na WSUiB w Warszawie (techniczna i ekonomiczna diagnostyka ubezpieczeniowa i likwidacja szkód) oraz studnia magisterskie na tejże uczelni. Specjalizuje się w diagnostyce ryzyka transportowego, prawie transportowym, ubezpieczeniach transportowych (OCP i OCS). Jego główną specjalnością są ryzyka kradzieżowe i związane z oszustwami. Członek Rady Niezależnych Ekspertów Transportu TRANSORA.
O CDS
CDS powstał w 2001 roku i jest kontynuacją wieloletnich doświadczeń założyciela firmy w zakresie oceny ryzyka, ubezpieczeń oraz obsługi szkód i roszczeń. CDS działa jako kancelaria doradcza, której celem jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie oceny ryzyka transportowego oraz obsługi ubezpieczeń transportowych (OCP, OCS, OCP kabotażowe na terenie Niemiec i Cargo) oraz prowadzenie audytów i szkoleń z zakresu procedur transportowych i stosowania prawa transportowego. Strona internetowa: www.cds-odszkodowania.info
Kontakt do CDS:
01-042 Warszawa, ul. Okopowa 56 lok. 152
Tel.: 22 392-97-58 do 59, 22 392-09-58, 607 487-600
E-mail: biuro@cds-odszkodowania.pl